Lazer Epilasyon Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz ve Sık Sorulan Sorular ve cevapları

1) KIL DÖNMESİ( Kist Dermoid Sakral veya Pilonidal Sinus) NEDİR ?

Kıl dönmesi anlam olarak derinin dermis tabakasında oluşan kılın ilerlediği yolu şaşırarak ciltten çıkamayıp cilt altında uzaması halidir. Bu tarz kıl dönmesi kılın olduğu ve kökünden çekildiği vücudun her bölgesinde görülebilir.devamı…

Bu tür kıl dönmesi daha çok batık veya kıl batması olarak tarif edilir.  Kıl dönmesi hastalığı terimi alışkanlık olarak kuyruk sokumunda oluşan kıl yumağı için kullanılmaktadır.

Ancak tamamen eski ve yanlış bilgilerden kalan bir isimdir ve yeni bir isim bulunmadığından hastalığı tam tarif etmemesine rağmen kullanılmaya devam etmektedir.  Eski görüşte bu hastalığın doğumsal kaynaklı bir kist olduğu düşünülüyordu bu sebeple KİST DERMOİD SAKRAL olarak adlandırılıyordu.

Yeni görüşe göre bir kist değil ( kist : tam kapalı boşluk) bir sinüs (bir delikle açıklığı olan boşluk) olduğuna karar verilmiştir ve PİLONİDAL SİNÜS adı kullanılmaktadır. Toplumda görülme sıklığı % 1 kadardır.30 yaşından sonra kuyruk sokumu bölgesinin cildi kalınlaştığı için hastalık başlamaz,bu yaşta görülen vakalarda problemin daha önceden var olduğu ama tedavinin ertenlediği düşünülür.

KIL DÖNMESİ NASIL OLUŞUR? KIL DÖNMESİ NEDENLERİ?

Kıl dönmesi hastalığının nasıl olduğu hakkında tüm tıbbi kurulların onayladığı son bilimsel görüşe göre; baş,ense ve sırttan dökülen kılların kalçanın arasına sıkışıp yürürken oluşan sürtünme hareketiyle matkap ucu gibi cildi delerek cilt altına girip orada yumak oluşturmasıdır.Bu alanda görülmesinin bir sebebi de 30 yaşına kadar bu bölge cildinin orta hatta zayıf olmasıdır.

Yapılan incelemede bölgeden çıkan kılların o bölgeye ait olmadığı ve daha yukarıdan döküldüğünü göstermiştir.Yine mikroskobik düzeyde yapılan incelemelerde hiç kıl köküne(kıl follikülü) rastlanmamıştır. Kalça yapısı sebebiyle kilolu insanlarda daha sık görülür. .

KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ

Kıl dönmesi en iyi yapılmış bir operasyondan sonra bile tekrarlama ihtimali olan bir hastalıktır. O nedenle hastaların ameliyat öncesi iyi değerlendirilmesi, uygun ameliyatın seçilerek, titizlikle yapılması kadar, ameliyat sonrası hastanın doktorunun önerilerine uyması da önemlidir. Ameliyat sonrası erken devrede yaranın iyi korunup bakılması, uzun dönemde ise o bölgenin hijyenine dikkat edilmesi gereklidir.

Ameliyat sonrası dönemde en az iki yıl süre ile o bölgedeki kıllardan bölgeyi arındırmak gereklidir.Bunun için en etkili yöntemlerden biride lazer epilasyon uygulamasıdır.Ameliyat sonrası bölgeye uygulanan lazer epilasyon yöntemiyle 4-6 seansta bu bölgedeki kıllardan tamamıyla kurtulmak mümkündür. Lazer epilasyon uygulanan ameliyatlı bölgede daha hijyenik bir ortam sağlandığı için nüks oluşturma ihtimali de minimize olur.

Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Nelerdir ?

Lazer Epilasyon doğru kullanıldığında kesinlikle herhangi bir zararı yoktur.Lazer bir çeşit ışıktır ışın değildir. Röntgen ışınlarıyla karıştırılmamalıdır.Lazerin kanser yapıcı etkisi yoktur. Lazer epilasyon doğru kişiye doğru doz kullanılarak yapıldığında hiç bir riski yoktur.

Lazer Epilasyon Uygulanırken Acı Hissedilir mi ?

Dinamik soğutma sistemi olan cihazlarla yapılan uygulamalarda acı yok denecek kadar azdır. Genellikle hafif bir batma hissi duyulabilir. Bu his lastik çarpması hissi gibidir. Genellikle lokal anestezik kremlere gerek yoktur. Fakat ağrı eşiği düşük kişilerde nadiren de olsa gerekebilmektedir. Kullanım … …

Hamilelikte Lazer Epilasyon Yapılır mı ?

Hamileliğin öncesinde ve sonrasında lazer epilasyonun güvenilirliği ile ilgili endişeler duyulabilmektedir. Deri içine işlemez, sadece birkaç milimetreye etki edebilir. Anne karnındaki bebeğe ulaşması ve zarar vermesi mümkün değildir.
Deri içine yerleşmediği için süt yoluyla bebeğe geçmesi imkansızdır. Hamileliğin ilk üç ayında lazer epilasyon uygulamasını uygun bulmuyoruz

Hormonal Bozukluklarda Lazer Epilasyon Yapılır mı ?

İnsandaki kıl sayısını genetik özellikleri belirler. Normal dışı kıllanma her hanımda az miktarda var olan erkeklik hormonunun çeşitli nedenlerle artmasına bağlı olarak gelişir.
Hormon seviyesinin yükselmesiyle beraber ortaya çıkan aşırı tüylenmede hemen tedaviye başlanmalı, tedaviyle beraber epilasyon yöntemleriyle kılların giderilmesi sağlanmalıdır. Tedaviyle lazer epilasyon uygulaması aynı zamanda başlatılırsa başarılı sonuç alınabilir.

Lazer Epilasyona Kaç seans Gelinmelidir ?

Lazer epilasyon seansları vücut bölgesinde 4-6 seans, yüz bölgesinde 6-12 seans olmak üzere değişir. Seans aralıkları ise vücut bölgesinde iki ayda bir, yüz bölgesinde ayda birdir. Bunun nedeni kılları aktif büyüme döneminde yakalayabilmektir.
Her seansta %15-30 oranında azalma sağlanır.

Lazer Epilasyona Kaç Yaşında Başlanmalıdır ?

Lazer epilasyona özellikle FDA onayı almış cihazlar ile 12 yaşından itibaren başlanabilir.

Lazer Epilasyon Sonrası Güneşe Çıkılır mı ?

Lazer uygulaması yapıldıktan sonra minimum üç gün direk güneşe maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir.  Aksi taktirde cilt sorunları oluşabilir. En az 30 koruma faktörlü güneş koruyucuları kullanılmalıdır.

Lazer Epilasyon Ter Bezlerine Zarar Verir mi

Bu konuyla ilgili olumsuz herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

Kıl Dönmesinde Lazer Epilasyon uygulanır mı ?

Kıl dönmesi derinin orta tabakası olan kılın ilerleyecek yolu bulamayarak, cildin altında uzaması sonucu oluşan rahatsızlıktır. Buna kıl batması ya da batık da denir. Genelde ergenlerde, yetişkinlerde ve kilolu kişilerde görülür.

Erkeklerde kadınlara oranla daha sık rastlanılan bir problemdir.  Bu rahatsızlığın tekrar etmemesi için lazer epilasyon önerilir. Lazer epilasyonda uygulama yapılan bölgelerdeki kıl kökleri tahrip edildiği ve kıl oluşmadığı için kişi bu sorunu aynı bölgede tekrar yaşamayacaktır.