Erkek estetiğinde en fazla ilgi gören konuların biriside istenmeyen tüylerden kurtulmak. Özellikle erkeklerin rahatsız olduğu bölgeler; elmacık kemiği, kaş arası, ense, boyun, kol, koltuk altı, omuz, sırt, göğüs ve bacak bölgelerindeki kıllardan oluşuyor. Günümüz koşullarında erkekler, istenmeyen tüy ve batıklardan kurtulmak için lazer epilasyon tedavisine büyük ilgi göstermektedirler.

Erkekler, lazer epilasyon uygulamalarında kadınlara göre büyük avantaja sahiptirler. Kalın kıl kökleri, lazer ışınının enerjisinden daha fazla etkilendiğinden, işlem kıl köküne daha fazla tahribat yapmaktadır.


Buna bağlı olarak erkek hastaların tedaviye hızlı cevap verdiği söylenebilir. Lazer epilasyon yöntemi ile ortalama 5-6 seans gibi bir süreçte kıl kökleri tahrip edilerek tüylerin yok edilmesi hedeflenir. Kişi seyreltilmesini istiyorsa, uygulama 2 veya 3 seans yapıldıktan sonra bırakılarak kılların seyreltilmesi ve daha zayıf hale getirilmesi mümkündür.


Lazer Epilasyon uygulamasında erkekler ve kadınlar arasında farklılık yoktur. Hatta erkeklerin genelinde kıl köklerinin sert ve kalın olması, lazer ışını enerjisinden daha fazla etkilenir. Bu da erkekler için lazer epilasyon uygulamasında bir avantajdır. Günümüzde uygulama yaptıranların yaklaşık %35-40 erkeklerdir.


Erkek lazer epilasyon işleminde de açık ten ve koyu kıl yapısına sahip bireylerde bayanlarda olduğu gibi genelde alexandrite lazer tercih edilmektedir. Ancak omuz, sırt, ense ve kol bölgelerinde ürettiği 1064 mm dalda boyundaki ışığın daha derine ulaşabilmesi sebebiyle Nd Yag lazer epilasyon cihazı kullanılabilir.


Koyu cilt/açık renk kıl yapısına sahip bireylerde sonuç almak göreceli olarak daha zordur. Gerekli lazer epilasyon seans sayısı daha fazla, işlem sonunda elde edilecek kalıcı azalma oranı da daha az olabilir.


Bu tip bireylerde de Nd Yag cihazlar kullanılır. Seans süreleri çalışılacak bölgenin alanına göre değişmektedir. Omuz ve sırt 30 – 40 dakika, Bacaklar 30 – 40 dakika, Göğüs 20 – 30 dakika Elmacık Bölgesi 5 – 10 dakika Kollar 20 – 30 dakika